VZPOMÍNKA NA JANA AMOSE KOMENSKÉHO V MASARYKOVĚ ŠKOLE

V 8. ročníku jsme se v literatuře učili o baroku a v této souvislosti se naše učivo zaměřilo na jednu z nejvýznamnějších českých osobností, kterou byl Jan Amos Komenský. Od paní učitelky jsme dostali za úkol přečíst životopisnou knížku od Borise Uhera Vyprávění o Velkém učiteli. Moc se nám do četby nechtělo, ale nakonec musím uznat, že to za přečtení stálo. Dozvěděli jsme se více než stručné informace z encyklopedie. Získali jsme poznatky o jeho nelehkém životě, o jeho úspěších a nezdarech, o oddanosti k českobratrské církvi, o jeho filosofických a pedagogických myšlenkách, o jeho popularitě v celé Evropě, ale i o dějinných událostech na počátku 17. století.

28. 3., v den 425. narozenin Komenského, jsme se vydali s paní učitelkou Frimlovou k jeho pomníku, abychom zde uctili jeho památku. Donesli jsme tam květiny, zapálili svíčku a připomněli jsme si jeho životní osudy, jeho díla, ale především jeho význam pro vzdělání národů a pro mír. Navštívili jsme také Domek Na Sboru, bývalou školu českých bratrů, dnes expozici Jednoty bratrské, která nám však nepřišla příliš zajímavá. Ale víme, že čeští bratři přeložili do češtiny Bibli kralickou a že církev je rozšířená po celém světě a Kunvald byl její kolébkou. Po prohlídce jsme se vydali Modlivým dolem k Jordánu. Nešli jsme sice hlubokými lesy, ale byla to pěkná procházka po stopách českých bratrů.

Zbytek dopoledního vyučování nám rychle utekl a již jsme se chystali na recitační soutěž, kterou každoročně připravujeme jako dárek pro učitele. Každý žák nebo i skupina žáků si připravili k přednesu poezii či prózu. Čtyřčlenná porota hodnotila recitační výkony. Nejlépe byli letos připraveni osmáci a odnášeli si nejvíce diplomů. Těmi nejlepšími byli Voloďa Makarov, Tadeáš Bém, Dája Kosková, Nela Kodytková a Pavlína Bílková. Mezi učitele zavítal také pan starosta, poděkoval učitelům a dal jim růži. Tento den se nám na škole velmi líbil.

Daniela Kosková, Nela Kodytková - 8. ročník