CESTA ZA  ZDRAVÍM

Každoročně pořádáme v Základní škole v Kunvaldě během školního roku dvakrát projekt Cesta za zdravím. Většinou se pěšky vydáváme poznávat naše nejbližší okolí.  Poslední týden v červnu jsme se vydali do oblasti mezi kunvaldským a rokytnickým katastrálním územím.
První část pochodu šli žáci v pětičlenných skupinách přes Stežka do údolí Rokytenky a zaznamenávali trasu pochodu a odhadovali ušlapanou vzdálenost. V další části se přesunovali na stanoviště, kde skupiny plnily úkoly ze zdravovědy, přírodopisu, topografie a z fyzické zdatnosti. Všechny skupiny se sešly u hájovny na Suché a podle mapy se zorientovaly v terénu a určily další směr pochodu na vrchol Suché, kde podle pověsti stál hrad lapky Kuny. Všichni na vrchol dorazili a přečetli jsme si tam společně pověst O Kunovi a jeho dceři tak, jak ji ve skupinách žáci sepsali.
Opět jsme se podle mapy vydali po modré turistické značce k Rokytnici. Terén byl poměrně obtížný po těžbě v lese, ale bez bloudění jsme se brzy ocitli na příjemné pěšině v lukách a doputovali jsme na rozcestí se žlutou značkou, po které jsme se vraceli zas zpět ke Kunvaldu. Žáci během dne ušlapali asi 15 km a často svůj pochod kontrolovali podle mapy a turistických značek v terénu. Podle hodnotícího kvízu se dětem projekt Cesta za zdravím líbil a trasa byla pro ně přiměřené náročnosti.
Přálo nám pěkné počasí, někteří si odnášeli z lesa nejen velké hřiby, ale také snad i poznání a nové praktické vědomosti o orientaci v přírodě, ale hlavně fyzickou zdatnost.
Mgr. Frimlová Jana

V úterý 27. 6. 2017 se uskutečnila akce „Cesta za zdravím" pro žáky 1. stupně. Ráno jsme se dopravili autobusem do Rokytnice v Orlických horách. Odsud jsme pěšky vyrazili do Kunvaldu přes údolí říčky Hvězdné, Záhory a Homoli k penzionu Skalka. Z Kunačic jsme zamířili přes rybárnu a kolem „řadovek“ na hřiště.
Cestou jsme plnili různé úkoly. Orientovali jsme se v přírodě podle světových stran, pracovali jsme s mapou a četli z ní. Z několika vyhlídek jsme pozorovali okolní krajinu, například Žamberk, Rokytnici, Záhory, Žampach, Suchý vrch a Bukovou horu, Zakletý. Zkoušeli jsme odhadovat vzdálenosti a prakticky si vyzkoušeli krokování.
Nezapomněli jsme ani na úkoly týkající se bezpečnosti. Například přesunout se v určeném úseku v útvaru a v tichosti. Motivace – přesun v nebezpečném (nepřátelském) území. Bohužel musíme konstatovat, že tento úkol mnoho dětí nezvládlo, protože nedokázaly splnit zadané pokyny.
Využili jsme toho, že se pohybujeme v krásné přírodě přírodního parku Říčky a Hvězdné a poznávali jsme různé byliny a dřeviny.
Při poslední odpočinkové pauze jsme se věnovali táboření. Kde lze tábořit, jak zacházet s ohněm, jak uvést místo do původního stavu.
Na závěr jsme si na hřišti opekli párky. Děkujeme manželům Trejtnarovým, kteří nám umožnili využít zdejší ohniště a zázemí a panu školníkovi, který oheň připravil a udržoval.
I přes „velkou únavu“ si děti po obědě s chutí zahráli na hřišti různé hry. O půl druhé jsme se všichni spokojeně rozešli domů nebo do družiny.
Mgr. Lenka Příkopová a Mgr. Věra Štefková