VIDA CENTRUM BRNO

V pátek 18. 11. 2016 se pro žáky druhého stupně zdejší základní školy nekonal běžný vyučovací den. Všichni, tedy s výjimkou marodů, které nečekaně zachvátila nepříjemná střevní chřipka, jsme vyrazili objednaným autobusem do Brna. A jelikož se tato exkurze konala den po státním svátku, tak jsme si cestou formou referátů připravených deváťáky připomněli hlavní události roku 1939 a 1989. Sedmáci se šesťáky si vyžádali do zadní části autobusu paní učitelku Frimlovou, aby jim pomohla se zpěvy. Ani jsme se nenadáli a po třech hodinách cesty jsme spočinuli před budovou VIDA CENTRA, cíle naší „poutě“.

Pro neznalé - VIDA CENTRUM je zábavný vědecký park v Brně určený pro popularizaci a podporu vědy se stálou interaktivní expozicí, která představuje desítky vědeckých fenoménů ve čtyřech základních oblastech – Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět. Expozice je umístěna v jedné obrovské hale, po níž jsme měli možnost po dobu několika hodin volně se pohybovat a ohmatat si vědecké fenomény, např. naslepo určit předměty podle hmatu, vyzkoušet si naší stabilitu na potápějící se palubě Titanicu, umět rozvířit krepový papír uvnitř skleněné koule, atd. Prostě pro milovníky přírodních věd hotový ráj.

Říká se, že nejprve práce, poté zábava. U nás tomu bylo naopak. Nejprve jsme se pobavili u expozic a poté se pustili do zadané týmové práce. Rozděleni do několika skupin jsme měli za úkol ověřit si v praxi při konstrukci staveb z různých materiálů působení Newtonových zákonů. Podařilo se nám vytvořit zajímavé dráhy, kterými kulička vhozená na startu kličkovala v tunelech, uháněla po nakloněných rovinách, bořila překážky, aby bez opuštění dráhy dospěla do svého cíle. Bavilo nás to.

Závěr brněnské návštěvy byl věnován opět zábavě – v 3D kině jsme zhlédli přírodovědný pořad „Život chipmunků“. Paní učitelka Frimlová nás od tohoto filmu trochu odrazovala a musím jí dát za pravdu. Nic moc. Kolem třetí hodiny jsme nasedli do přistaveného „kočáru“ a vyrazili směr Kunvald. Domů jsme se vrátili za tmy v šest, unaveni z cesty, ale plni „technických“ zážitků. Exkurzi jsme si pěkně užili.

Míša Dušková, 9. ročník + uč. češtiny