PRAHA

6. prosince se žáci 4. - 9. ročníku zúčastnili exkurze do Prahy.

4. - 5. ročník

Odjezd byl sice už v 5 hodin ráno, ale dětem to nevadilo. Cesta trvala přes 3 hodiny, ale děti byli spokojeny. Velký zážitek je čekal při vstupu na Pražský hrad, kde musely projít kontrolou a zároveň viděly střídání stráží. Žáci si prohlédli s paní průvodkyní značnou část Pražského hradu a dozvěděli se spoustu zajímavostí. Žákům se prohlídka moc líbila. Chválíme žáky za vzorné chování a velké znalosti z historie ČR.

Domů jsme se vrátili všichni spokojeni a plni nových zážitků.

Mgr. Zdeňka Franková

6. - 7. ročník

V programu exkurze byla zařazena prohlídka Národního divadla s výkladem, návštěva výstavy Neviditelní a procházka části královské cesty Prahy.

Na Národní třídu jsme dojeli metrem. V budově Národního divadla se nás ujal průvodce, který nás zavedl do podzemí, kde jsou uloženy základní kameny, seznámil žáky nejen s historií budování divadla, ale prohlédli jsme si i makety původního návrhu stavby a skutečné stavby z roku 1883.

Byli jsme zavedeni, a usazeni i do hlediště, jehož velikost a krásu výzdoby jsme obdivovali. Jen Hynaisovu oponu jsme vidět nemohli. Líbily se nám i nástěnné obrazy-lunety, které zdobily stěny a strop v hlavním foyeru. S průvodcem jsme vystoupali až na terasu Národního divadla, kde nás okouzlily obrovské sochy koňských spřežení, ale i pohled na Prahu. Návštěva Národního divadla byla pro zvídavé a vnímavé žáky poučením.

Po prohlídce Zlaté kapličky jsme se vydali na Karlovo náměstí a chvilku jsme městem pátrali po objektu s poutačem výstavy Neviditelní. Našli jsme ji ve Vodičkově ulici. Na této výstavě jsme si mohli prožít život ve tmě, jak to mají nevidomí lidé. Hodinu jsme strávili v prostorách černého bytu, v černé přírodě, byli jsme i v černé galerii sochařského umění a nakonec jsme se občerstvili i v černém baru. Poznali jsme, jak velkým darem jsou naše zdravé oči a o co složitější život mají ti, jimž nebylo dopřáno vidět svět v barvách. Ale i nevidomí s tímto handikepem umí, podle jejich slov, žít plnohodnotný život, mít rodiny, pracovat a bavit se. Průvodci výstavou nám takoví lidé právě byli.

Pak žáci své učitele vedli podle mapky z infocentra přes Staroměstské náměstí, Karlův most a Malostranské náměstí pod Hradčany, odkud nás autobus v 15 hodin odvážel domů. Exkurze se vydařila a byla přínosem k novým poznatkům a zážitkům.

Mgr. Jana Frimlová

8. - 9. ročník

Žáci 8. a 9. ročníku navštívili Střední školu potravinářských technologií. Na doporučení paní Petry Zářecké, jejíž syn zde studoval, jsme si objednali prohlídku nejen samotné školy, ale i jednotlivých dílen.

Protože byl čas adventu, předvedl nám pan mistr v pekařské dílně, jak se plete vánočka ze šesti pramenů najednou. Dozvěděli jsme se, že tuto dovednost si musí budoucí pekaři osvojit k maturitní zkoušce. Předvedl nám i strojovou výrobu rohlíků. Všichni jsme tuto techniku výroby viděli poprvé. V dílně to v čase předvánočním vonělo i cukrovím.

Z pekařské dílny jsme se přemístili do minipivovárku. Jednalo se vlastně o menší místnost, ve které stála varna na pivo. Ochutnat jsme samozřejmě nemohli, ale dozvěděli jsme se, že absolventi školy přihlásili školní pivo do soutěže pivovarů o nejlepší produkt. Jednalo se o soutěž pořádanou pro pivovary, proto zde nebyla žádná jiná škola vzdělávající v oboru pivovarnictví zastoupena. Mezi zúčastněnými profesionály obsadila Střední škola potravinářských technologií první místo.

Poslední dílnou bylo řeznictví a uzenářství. Je to jediná dílna, která se zabývá výdělečnou činností. Připravuje především uzeniny vysoké kvality. Své výrobky dodává na Hrad. Do této dílny jsme se dostali až v odpoledních hodinách, proto jsme měli možnost prohlédnout si jen vybavení, nikoli samotný výrobní postup.

Před odjezdem jsme ještě navštívili vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Spokojeni a plni dojmů a příjemných zážitků jsme se vypravili zpátky k domovu.